Udržateľnosť. Slovo, ktoré toho môže zmeniť tak markantne veľa. Jedno jediné slovo, ktoré v sebe skrýva plno významov v každej sfére a hrdo si môže niesť status nadpriemernej dôležitosti. Čím ďalej tým viac je skloňované v rôznych odvetviach, čo je dobrým znakom toho, že sa ľudstvo uberá tým správnym smerom.
Význam tohto slova väčšina z nás pozná, no nie každý si uvedomuje, aký veľký význam má aj v stavebnom priemysle. Pretože tak, ako je dôležitá fyzická a psychická pohoda ľudí, tak je dôležitá aj ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a prírodným zdrojom. A verte či nie, tieto dva aspekty fungujú vo vzájomnom súlade, ktorého zmysel by sa bez spoločnej podpory jednej či druhej strany úplne vytratil.
Budovy, ktoré sú vytvorené s cieľom trvalej udržateľnosti by mali byť postavené z ekologických stavebných materiálov, ktorých samotný proces výroby je energeticky úsporný a nezaťažujúci. Dôležitá je aj ich správna kombinácia, pretože výber správnych materiálov v porovnaní s nesprávnym výberom spraví veľký rozdiel v environmentálnej záťaži na naše okolie. Ide o materiály, ktoré sú predovšetkým recyklovateľné, a teda jednotlivé zložky konštrukcie sa dajú jednoducho oddeliť, obnoviteľné, prírodné a v neposlednom rade lokálne, čím zamedzíme zbytočnej doprave pri dodávkach materiálov a technológií. Napríklad pálená tehla, drevo, hliník či kremičitý piesok. To všetko sú materiály, ktoré môžu dopomôcť k podpore biodiverzity a obnove živočíchov či zelene.
Taktiež sa pri budovách tohto typu posudzuje ich celková životnosť. Tá môže byť ovplyvnená napríklad použitím odvetraných fasád, vďaka ktorým ušetríte až polovicu nákladov na vykurovanie. Veľkosť, umiestnenie, prispôsobivosť zmenám, konštrukcia či spôsob vetrania a vykurovania stavieb sú tiež zásadnými faktormi, ktoré by nemali byť zanedbateľné. Udržateľne postavené budovy by mali mať nízke náklady na energie a ich celkovú prevádzku, čo môže byť zabezpečené napríklad využívaním slnečnej energie na ohrev vody alebo využitie fotovoltických článkov na výrobu elektrickej energie. Zároveň by tiež mali spĺňať kritérium optimálneho zasadenia do sociálno-kultúrneho prostredia.
V modernom novodobom stavebníctve sa na udržateľnosť kladie dôraz čoraz viac. Developeri si dôležitosť udržateľnosti začínajú uvedomovať a prispôsobujú tomu svoj pohľad na kompletnú výstavbu od útlych začiatkov až po dlhodobé fungovanie svojich developerských projektov. Svoj kúsok zadosťučinenia na tom ale zaručene nesie aj veľký záujem ľudí o tento typ bývania. Využívanie lokálnych materiálov, nižší dopad na našu planétu či klesanie cien energií a celkových nákladov je aktuálne veľmi obľúbený trend, ktorého nárast je v blízkej budúcnosti očakávaný a viac ako vítaný.
Kompletná udržateľnosť síce ešte nie je na dosah, no sme zaručene na dobrej ceste v ústrety našej spoločnej budúcnosti. Naučme sa počúvať, vnímať a rešpektovať okolitý svet a možno nebyť nachvíľu až tak sebeckí. Pretože niekedy stačí naozaj málo a kvalita nášho života sa môže razom zmeniť od základov.